Bez ocen – harmonogram wykładów 2024

W ramach specjalnie przygotowanego cyklu dla młodzieży: Bez ocen. Wykładowcy UEW uczniom Uniwersytet oferuje uczniom szkół średnich niepowtarzalną okazję uczestniczenia w wykładach akademickich, które prowadzą znakomici naukowcy i dydaktycy Uczelni – na co dzień kształcący naszych studentów, osiągających znaczące sukcesy zarówno w nauce, jak i w życiu zawodowym.

Harmonogram wykładów oraz formularze do zapisów

29 października 2024, godzina 12:00
Prowadząca:
dr hab. Agnieszka Sokołowska-Durkalec prof. UEW, kierownik Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie na Wydziale Zarządzania, Dziekan ds. Kształcenia.

Jej zainteresowania naukowe, dydaktyka i relacje z praktyką gospodarczą koncentrują się wokół szeroko rozumianej problematyki zarządzania zasobami niematerialnymi (w tym społecznej odpowiedzialności biznesu i uczelni, społecznej nieodpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju, zarządzania zasobami ludzkimi, etyki biznesu, zarządzania kapitałem intelektualnym itp.) oraz zarządzania małym przedsiębiorstwem. Jest autorką i współautorską ponad 130 publikacji naukowych.


Temat wykładu: Społeczna nieodpowiedzialność biznesu – balans między prawdą a fałszem.

Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), pomimo idealistycznych założeń, charakteryzuje się wieloma niedoskonałościami i dysfunkcjami, które rzucają cień na realne jej wdrażanie i realizowanie. W związku z tym tworzy się przestrzeń dla świadomego wprowadzania w błąd interesariuszy przedsiębiorstwa, poprzez społecznie nieodpowiedzialne praktyki, takie jak np.: „ekościema”, czarny PR (public realtions), niewolnictwo pracownicze i cyfrowe wykluczenie, celowe obniżanie jakości produktów itd. Problematyka społecznej nieodpowiedzialności biznesu (CSI) staje się wyzwaniem nie tylko dla zarządzających, ale przede wszystkim dla społeczeństwa, które powinno być świadome zagrożeń związanych z tym zjawiskiem. Celem wykładu będzie prezentacja kontekstu sytuacyjnego oraz kluczowych założeń koncepcji społecznej nieodpowiedzialności biznesu (CSI), a także wybranych przykładów społecznie nieodpowiedzialnych działań przedsiębiorstw. 


Brak miejsc – zapisy zakończone.

21 listopada 2024 roku, godzina 10:00
Prowadząca:

Anna Malenda-Iwankiewicz – Trenerka, Doradczyni Kariery, Trenerka FRIS, konsultantka kwestionariusza Insightful Profiler iP121 (Profilowanie osobowości zawodowej) oraz Koordynatorka programów mentoringowych w Biurze Karier Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W ostatnich latach jej doświadczenie koncentruje się wokół koordynowania programów rozwojowych i tworzenia przestrzeni do jak najlepszego poznania siebie oraz swojego miejsca na rynku pracy.

Specjalizuję się w prowadzeniu szkoleń i indywidualnych konsultacji w obszarze szeroko pojętego zarządzania karierą. Wspiera w rozpoznaniu rynku, ale również pomaga odszukać w sobie zawodowe pragnienia i przygotować proces realizacji zupełnie nowych celów. W obszarze szkoleń specjalizuje się w organizacji skutecznego procesu poszukiwania/zmiany pracy oraz budowaniu i poszerzaniu kompetencji interpersonalnych.

Temat wykładu: Czy planowanie kariery jeszcze ma sens?

Czy stwierdzenie „nie wiem, kim chcę być” jest naprawdę problemem?

Co warto wiedzieć o sobie i świecie wchodząc na rynek pracy?

Czy istnieje dobra odpowiedź na pytanie rekruterów „Gdzie się widzisz za 5 lat?”


Brak miejsc – zapisy zakończone.

12 grudnia 2024 roku, godzina 10:00
Prowadzący:

dr hab. Sebastian Bobowski, prof. UEW – Dziekan ds. Studenckich UEW, absolwent studiów na kierunku stosunki międzynarodowe. W 2019 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie ekonomia i finanse. Obecnie zatrudniony na stanowisku Profesora UEW w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Od 2011 r. członek Centrum Badań Azji-Pacyfiku, od 2018 r. członek Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. W latach 2013- 2017 był członkiem zarządu European Southeast Asian Studies Association (EuroSEAS Board) z ramienia Europy Środkowej. Od 2021 r. współpracuje z Cambridge Learning Gateway. Jest laureatem osiemnastu nagród Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu za osiągnięcia w dziedzinie pracy naukowo-badawczej, dydaktyczno-wychowawczej oraz organizacyjnej

Temat wykładu: Eksportujemy na Marsa? W poszukiwaniu równowagi w świecie

Okres hiberglobalizacji (1986-2008) przyniósł dynamiczny wzrost międzynarodowych przepływów handlowych i kapitałowych, w ślad za tym jednak także pogłębił globalne nierówności płatnicze, które upatruje się pośród przyczyn globalnego kryzysu finansowego z pierwszej dekady XXI wieku. Podczas zajęć dokonany zostanie przegląd danych makroekonomicznych ze wskazaniem na paradoksy, jakie dostrzec można w międzynarodowych przepływach, podjęta zostanie także próba odpowiedzi na pytanie o źródła tychże anomalii.

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia