Kształcenie na kierunku Ekonomia koncentruje się na zjawiskach ekonomicznych charakterystycznych dla gospodarki rynkowej, zarówno w skali globalnej, integrującej się Europy, makro, jak i mikroskali. Absolwent studiów II stopnia na kierunku Ekonomia dysponuje wszechstronną i poszerzoną wiedzą z zakresu ekonomii oraz gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Przekazywana wiedza pozwala na rozumienie różnych aspektów działalności gospodarczej oraz zdobycie kompetencji niezbędnych do opracowywania projektów inwestycyjnych, świadczenia usług doradczych oraz podejmowania racjonalnych decyzji związanych z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem zasobów przez podmioty sektora prywatnego i publicznego – w kraju i za granicą.
Menedżer kierunku:
Kontakt
Katedra Makroekonomii
Adiunkt, Menedżer kierunku Ekonomia, Katedra Makroekonomii
bud. B, pok. 202
Rekrutacja obywateli polskich ze świadectwami lub dyplomami uzyskanymi za granicą:
Rekrutacja obywateli polskich ze świadectwami lub dyplomami uzyskanymi za granicą:
Do pobrania
Profil absolwenta
Absolwent kierunku Ekonomia jest przygotowany do podejmowania pracy w różnych sektorach i segmentach rynku europejskiego oraz do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Uzyskana wiedza pozwala na spełnienie wymagań stawianych analitykom rynku oraz analitykom gospodarki, jak również pracownikom administracji publicznej, menedżerom sektora publicznego i prywatnego. Absolwent jest także przygotowany do podjęcia dalszej edukacji na poziomie studiów doktoranckich i realizacji dysertacji doktorskiej.
Perspektywy zawodowe
- menedżer małych, średnich i dużych przedsiębiorstw
- analityk rynków
- analityk gospodarczy
- audytor wewnętrzny lub zewnętrzny, konsultant biznesowy i rynkowy
- specjalista ds. rozwoju biznesu, wsparcia biznesu, badań i rozwoju
- specjalista ds. inwestycji, oceny ryzyka, prognoz gospodarczych
- specjalista analityk oraz doradca w podmiotach publicznych (regulacyjnych, samorządowych)
- właściciel firmy działającej w kraju i za granicą
Specjalności
Analiza makroekonomiczna
Specjalność realizowana w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Analiza makroekonomiczna to specjalność skierowana do Studentów, którzy chcieliby rozszerzyć swoje umiejętności i kwalifikacje w zakresie badań gospodarek. Uzyskana wiedza pozwoli Absolwentom na sporządzanie profesjonalnych opracowań na potrzeby przedsiębiorstw oraz instytucji państwowych i samorządowych w zakresie prognozowania, modelowania i analizy złożonych procesów gospodarczych. W kształceniu nacisk położony został również na nabycie umiejętności oceny skutków regulacji wprowadzanych przez ustawodawcę oraz uwzględnianie roli otoczenia ekonomiczno-prawnego w podejmowaniu decyzji gospodarczych. Dodatkowo studenci poznają wiedzę z zakresu polityki monetarnej, innowacyjnej gospodarki oraz międzynarodowych kryzysów finansowych. Absolwent potrafi również podejmować i rozwiązywać wyzwania gospodarki elektronicznej i społeczeństwa informacyjnego oraz gospodarowania w nowych warunkach.
Analiza rynków
Specjalność realizowana w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Analiza rynków to specjalność skierowana do Studentów, którzy chcieliby rozszerzyć swoje umiejętności i kwalifikacje w zakresie badań i rozumienia rynków, zwłaszcza tych związanych ze społeczeństwem informacyjnym i gospodarką opartą na wiedzy.
Działalność w gospodarce rynkowej wymaga wiedzy o funkcjonowaniu rynków i podmiotach biorących udział w otoczeniu społecznym i instytucjonalnym. Umiejętność ta jest niezbędna do diagnozy stanu rynku, przewidywania zmian i umiejętnego podejmowania trafnych decyzji, zarówno prowadząc własną działalność gospodarczą, jak i z punktu widzenia firm oraz instytucji administracji publicznej. Realizowane w ramach specjalności przedmioty pozwalają na uzyskanie wiedzy z zakresu fuzji, przejęć, regulacji rynków oraz wyzwań stawianych przed nowoczesną gospodarką. Dodatkowo Student poznaje narzędzia analizy danych biznesowych oraz ma możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w grze biznesowej.