Studia na kierunku Nieruchomości i gospodarka przestrzenna zapewniają wiedzę z zakresu ekonomii i finansów (dyscyplina wiodąca) oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Studia na tym kierunku są szczególnie polecane osobom, które interesują się rynkiem nieruchomości, priorytetami gospodarki przestrzennej Unii Europejskiej, zagospodarowaniem przestrzeni, planowaniem i projektowaniem urbanistycznym, rozwojem regionalnym i lokalnym, w tym koncepcjami rozwoju miast (inteligentnych, kreatywnych, zielonych miast, miast przyszłości, itd.), projektami w gospodarce przestrzennej; planują karierę w branży deweloperskiej, obsłudze rynku nieruchomości, biurach urbanistycznych, planistycznych i projektowych, projektowaniu miast i osiedli mieszkaniowych bądź też chciałyby rozwinąć kompetencje w obszarze projektowania 2D, tworzenia podstawowych map, korzystania z systemów informacji przestrzennej, projektowania przestrzeni oraz pracy przy wykorzystaniu odpowiedniego otoczenia programowego np. AutoCad, QGIS, SketchUp. Na studiach podnoszone są także umiejętności w zakresie języka obcego, w tym z zakresu słownictwa fachowego. Studenci mogą konsultować ścieżki rozwoju z ekspertami z danej dziedziny. Zajęcia wzbogacane są o spotkania z praktykami. W ramach studiów studenci rozwiązują praktyczne przykłady i realizują projekty, które zwiększają ich praktyczne umiejętności.
Menedżer kierunku:
dr hab. Dorota Rynio, prof. UEW
Kontakt
Katedra Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej
Menedżer kierunku Gospodarka przestrzenna
bud. B, pok. 307a
Rekrutacja obywateli polskich ze świadectwami lub dyplomami uzyskanymi za granicą:
Rekrutacja obywateli polskich ze świadectwami lub dyplomami uzyskanymi za granicą:
Do pobrania
Profil absolwenta
Absolwent kierunku Nieruchomości i gospodarka przestrzenna będzie w stanie odpowiadać na potrzeby rynków nieruchomości mieszkaniowych, usługowych i przemysłowych, a także dostosować się do nich, określać wyzwania wskazanej przestrzeni, będzie posiadał wiedzę z zakresu doradztwa i analizy oraz wiedzę operacyjną w zakresie funkcjonowania rynku nieruchomości, zagospodarowania a także projektowania przestrzeni. Dodatkowo zyska możliwość rozwoju w zakresie obsługi oprogramowania komputerowego. Nabyta wiedza będzie przydatna w działalności przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorach nieruchomości, gospodarki przestrzennej, administracji samorządowej i rządowej oraz w firmach zajmujących się konsultingiem, doradztwem i zarządzaniem nieruchomościami. Pozyskana wiedza będzie także umożliwiać rozpoznanie rynku i wspierać prowadzenie własnej działalności.
Perspektywy zawodowe
- Praca w firmach deweloperskich
- Praca w firmach konsultingowych, doradczych, analitycznych i operacyjnych działających na rynku nieruchomości oraz pośrednictwie w obrocie nieruchomościami
- Praca w administracji samorządowej i rządowej
- Praca w przedsiębiorstwach posiadających własne nieruchomości, w podmiotach zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami
- Praca w agencjach i biurach pośrednictwa nieruchomości, w biurach urbanistyczno-planistycznych
- Studia przygotowują także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej
Specjalności
Doradztwo i inwestowanie w nieruchomości
Studia na specjalności Doradztwo i inwestowanie w nieruchomości kształcą specjalistów zdolnych do uczestnictwa w kształtowaniu rynku nieruchomości, przede wszystkim w wymiarach lokalnym i regionalnym, z uwzględnieniem ich działania na rynku krajowym i zagranicznym. Podczas studiów na specjalności studenci zdobywają wiedzę na temat ekonomicznej wartości nieruchomości, wyceny nieruchomości, inwestowania w nieruchomości, w tym finansowania inwestycji. Studenci poznają specyfikę rynków nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz zawodów doradcy na rynkach nieruchomości i rzeczoznawcy majątkowego.
Gospodarowanie nieruchomościami
Studia na specjalności Gospodarowanie nieruchomościami kształcą specjalistów zdolnych do pełnienia różnych funkcji na rynkach nieruchomości, w zakresie: pośrednictwa, zarządzania, przygotowywania analiz i podstaw wyceny.
Na specjalności student uczy się zagadnień związanych z funkcjonowaniem rynku nieruchomości, zarządzania nieruchomościami oraz kształtowania przestrzeni w kontekście lokalizacji nieruchomości. Studenci poznają zasady wyceny nieruchomości, m.in. oceniają i proponują własne rozwiązania w zakresie gospodarki przestrzennej; rachunek opłacalności i ryzyka inwestycji oraz zasady oceny ekonomicznej efektywności gospodarowania nieruchomościami; specyfikę zawodów zarządcy oraz pośrednika na rynkach nieruchomości.